ŚKS Naprzód Lipiny - strona nieoficjalna

Strona klubowa

Logowanie

Menu główne

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 6 gości

dzisiaj: 103, wczoraj: 459
ogółem: 1 395 723

statystyki szczegółowe

Najnowsza galeria

Mobilna Akademia Młodyc Orłów
Ładowanie...

Buttony

Aktualności

Kolejny jubileusz Naprzodu!!!

  • autor: bobel1983, 2011-03-03 12:45

To jeden z najwspanialszych śląskich klubów, a na pewno najwspanialszy z tych mniej znanych.

ŚKS Naprzód Lipiny kończy dziś 91lat!!! Dokładna data powstania klubu to 3 marca 1920 roku. Pomysłodawcą i inicjatorem powstania klubu był Alfons Maniura, późniejszy wieloletni prezes "Naprzodu".

Więcej informacji o powstaniu klubu poniżej:

O roli i pozycji jaką klub pełnił w tamtych czasach świadczy doskonale fakt, iż przedstawiciel zarządu "Naprzodu" Feliks Dyrda doszedł do funkcji wiceprezesa  i kapitana związkowego ŚZPN i PZPN. Pierwszy mecz Naprzód Lipiny rozegrał dokładnie 2 miesiące po powstaniu  - 3 maja 1920 roku – w którym Lipinianie pokonali Polonię Bytom 4:1. Klub w swej historii wielokrotnie zmieniał swoje nazwy. Pierwsza z nich nastąpiła z chwilą wybuchu II Wojny Światowej. Następnie po wojnie powrócono do starej nazwy. Po połączeniu drużyn  z Lipin i Chropaczowa i po włączeniu Lipin i Chropaczowa w granice Świętochłowic nowy klub otrzymał miano "Naprzód – Czarni Świętochłowice" a następnie "GKS Świętochłowice". W latach 70 XX wieku przywrócono nazwę "Naprzód i od tego momentu nazwa klubu brzmiała "GKS Naprzód Świętochłowice". Natomiast od roku 2000 oficjalnie miano popularnych "Orłów" – jak nazywają klub kibice - to "Świętochłowicki Klub Sportowy Naprzód Lipiny".

Największym osiągnięciem sekcji piłkarskiej klubu były, obok 4 krotnego mistrzostwa Śląska, występy w II lidze piłkarskiej przez 12 sezonów. Sukcesy osiągały też sekcje bokserska - trzykrotne mistrzostwo Polski - i tenisa stołowego - również trzykrotne mistrzostwo Polski.

"Naprzód Lipiny" rozgrywa swoje mecze na stadionie przy ulicy Łagiewnickiej, który przeszedł wraz z budynkami klubowymi gruntowną modernizację w latach 2005-2006. W tym czasie powstały również przy stadionie tartanowe boiska do siatkówki, koszykówki i piłki nożnej.

W sezonie 2007/08 Naprzód awansował po prawie 20latach do klasy okręgowej. Niestety przygoda w wyższej klasie rozgrywkowej trwała tylko jeden sezon (2008/09) i zawodnicy z Lipin ponownie grają w Klasie A gr.katowickiej.


  • Komentarzy [0]
  • czytano: [1948]
 

Musisz się zalogować, aby dodawać komentarze.

Zegar

Reklama

Losowa galeria

Jastrząb-Naprzód 3:1
Ładowanie...

Kalendarium